Zajęcia adaptacyjne

 

Zajęcia adaptacyjne są bezpłatne


Adaptacja przebiega w grupie dzieci tworzących daną grupę wraz z ich wychowawcami w sali przypisanej do tej grupy. Zajęcia mają na celu ułatwienie dzieciom i rodzicom chwile rozłąki. Zapraszamy serdecznie!
 
 

Co to jest okres adaptacyjny?


Kiedy po raz pierwszy dziecko zostaje zaprowadzone do przedszkola, zadaje sobie następujące pytania:
- Kim są te wszystkie dzieci?
- Co tu się dzieje?
- Gdzie są moi rodzice?
- Czy ja tu mam zostać na zawsze?
Okres adaptacyjny jest procesem osobistego rozwoju, w którym dziecko rozwija się samodzielnie. To właśnie ono ma się przystosować do nowej sytuacji i oswoić się ze zmianami. Wychowawca i rodzice mogą pomóc w tym procesie, ale należy pamiętać, że jest on jest nieodłączną częścią sytuacji, w której maluch się znalazł.
Pierwsze dni dziecka w przedszkolu obfitować będą w cały szereg nowych zdarzeń. Chodzi tu o pewien etap przemian mających wpływ na dotychczas wykonywane przez dziecko zajęcia i jego relacje z rodzicami. Odtąd nie będzie już spędzać całego dnia w domu i znacznie rzadziej będzie się widywać z rodzicami. Będzie się musiało przystosować do nowego grafika zajęć i w wielu przypadkach, jeść poza domem ze swoimi rówieśnikami. Słowem - maluch zmienia otoczenie z tego, nad którym panuje, które kontroluje i które zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa na inne - nieznane, co w niektórych przypadkach może sprzyjać poczuciu zagrożenia i izolowaniu się przez dziecko.
Teraz musi ono nauczyć się przebywać w innym środowisku, przyswoić sobie zasady dzielenia się z innymi zabawkami, przestrzenią i osobami.
 
 

Kiedy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola...


Kiedy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, część rodziców czuje się winnymi i bardzo się niepokoi. Czego boją się najczęściej? Domniemanego porzucenia uczuciowego, które jest w rzeczywistości bezpodstawnym lękiem. Pobyt dziecka w przedszkolu w żadnym wypadku nie wiąże się bowiem z porzuceniem czy utratą uczuć. Rodzice zawsze powinni pamiętać, że wychowawca ich syna czy córki to osoba odpowiednio przygotowana merytorycznie i odpowiedzialna, a to, co dzieci zyskują uczęszczając do przedszkola jest nie do przecenienia.

Także wychowawcy przedszkolni potrzebują swojego czasu na adaptację - uzbrojeni w cierpliwość muszą przyjąć nowe dzieci, choć dopiero co pożegnali zeszłorocznych uczniów, a wraz z nimi oddali cząstkę siebie. Pociąga to za sobą konieczność solidnego przygotowania zarówno od strony dydaktycznej, jak i wychowawczej ponieważ dla nauczyciela każde dziecko jest Tym Najważniejszym!
 
 

Kilka przydatnych wskazówek dla rodziców


postaraj się, aby chodzenie dziecka do przedszkola stało się rutyną do momentu, aż zaadoptuje się ono w nowym miejscu; wykonuj te same przygotowania, zawoź je do przedszkola o tej samej porze, odbieraj punktualnie
żegnaj się w sposób wylewny, ale krótko, i mów dziecku "do zobaczenia" z uśmiechem na ustach
nie obiecuj dziecku rzeczy nieprawdziwych, np. „Zaparkuję samochód i zaraz wracam”, ponieważ wtedy maluch cierpi jeszcze bardziej
upewnij się, że Twój syn/córka ma pod ręką swój przedmiot przywiązania, jeśli go potrzebuje: pluszak, kocyk...
staraj się wybierać dla dziecka wygodne i praktyczne ubrania