Program edukacyjny

W naszym przedszkolu pracujemy pod okiem dyrektora pedagogicznego z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi.Wykorzystujemy elementy zróżnicowanych metod i programów edukacyjnych. Każde dziecko w przedszkolu ma możliwość uczenia się w odpowiednim dla niego tempie. Stała współpraca z psychologiem i logopedą pozwala nauczycielom dostosować realizowany program do indywidualnych możliwości dziecka. Programy wychowania przedszkolnego realizowane w naszej placówce ukierunkowane są na rozwój i potrzeby dzieci. Uwzględniają treści zawarte w Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego.

Udział w ogólnopolskich programach edukacyjnych

 

W naszym przedszkolu przywiązujemy dużą wagę do wychowania patriotycznego. Kształtujemy u wychowanków poczucie przynależności do wspólnoty narodowej. Uświadamiamy dzieciom jak ważny jest nasz kraj i jak istotna jest potrzeba dbania o niego, zarówno pod względem kulturalnym jak i ekologicznym. Dlatego bierzemy udział w różnych ogólnopolskich akcjach oraz programach edukacyjnych, które mają na celu m. in. poszerzanie zainteresowań dzieci, promocję zdrowia oraz uwrażliwienie przedszkolaków na piękno i konieczność ochrony przyrody.

W bieżącym roku kalendarzowym uczestniczymy w następujących programach:

 

Program Kubusiowi Przyjaciele Natury

Program ma na celu edukowanie dzieci w zakresie przyrody i ekologii. Partnerem merytorycznym tego przedsięwzięcia jest Fundacja "Partnerstwo dla Środowiska" a organizatorem programu znane każdemu dziecku marki naszych ulubionych soków: "Tymbark" i "Kubuś". Dzięki realizacji programu utrwalamy zdobyte już wiadomości z dziedziny ekologii i wciąż zdobywamy nowe. Staramy sie pokazać dzieciom każdego dnia jak świat, w którym żyjemy zachwyca nas swoim pięknem. Zajęcia odbywają się w formie zadaniowej oraz zabawowej, także z udziałem rodziców. Dzieci uczą się już od najmłodszych lat szacunku do przyrody jak dbać o środowisko, a przy tym jak zaoszczędzić wodę i energię. Program wprowadza nas w piękny i fascynujący świat natury oraz uwrażliwia na otaczające środowisko. Sprawia nam wiele radości, dobrej zabawy i satysfakcji z osiągniętych celów.


Program Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh

Program prowadzony jest pod Patronatem Honorowym Instytutu Matki i Dziecka, Fundacji Wiewiórka oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, by poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny prolem, jakim jest próchnica. Program edukacyjny Auafresh stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych. Swoim zasięgiem obejmuje aż 500 000 dzieci. W realizacji założeń programu, przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczą w ciekawych zajęciach prowadzonych przez swoje wychowawczynie. Dzieci codziennie myją zęby, dowiadują się jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców dla zdrowia, poznają budowę zęba, uczą się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. Dodatkowo dzieci dowiadują się jak dzielnie stawić czoła pierwszej wizycie u dentysty.

Literatura dla dzieci i młodzieży

Priorytetem naszych działań edukacyjnych jest wszechstronny rozwój dzieci. Aby wspierać kształcenie dziecięcej mowy, wyobraźni oraz koncentracji zachęcamy naszych podopiecznych do permanentnego kontaktu ze słowem pisanym. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z Wydawnictwem Literatura, które wydaje książki dla dzieci i młodzieży napisane przez współczesnych polskich autorów. Wydawnictwo jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Publikuje literaturę najlepszych autorów, m.in: Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Grzegorza Kasdepke. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym publikacjom podtrzymamy w przedszkolakach miłość i szacunek do tradycyjnych książek.